Temno kňaza Mariána Kuffu sa v Nórsku preložiť nedá

Autor: Ján Zima | 27.8.2014 o 23:23 | Karma článku: 9,04 | Prečítané:  2247x

Uplynulý pondelok sa v Oslo konala demonštrácia proti výrokom hovorcu islamskej organizácie Profetens Ummah, Ubaydullaha Hussaina. Zúčastnili sa jej tisícky moslimov a etnických Nórov, ktorí spoločne odsúdili vyjadrenia Hussaina v televíznom interview pre tunajšiu TV2, kde otvorene podporil Islamský štát (IS), stínanie jeho odporcov, neľudské zaobchádzanie a mučenie kresťanov, kameňovanie homosexuálov a neverných žien, ako aj zákaz ich práva vzdelanie.

Túto demonštráciu zorganizovalo viacero duchovných a civilných predstaviteľov moslimských komunít v Oslo, aby povedali nie šíreniu nenávisti a násilia. Aby sa jasne dištancovali od názorov, ktoré nepatria do 21. storočia.

Aj keď Slovensko nie je Nórsko, vyjadrenia katolíckeho kňaza Mariána Kuffu v rozhovore pre .týždeň si zaslúžia rovnakú reakciu. Nie podávanie trestných oznámení, ktoré len zvýšia vášne ochrancov slobody prejavu, zaslúžia si celospoločenskú reakciu, jasne odsudzujúcu názory nie hodné Mariána Kuffu ako katolíckeho kňaza, ale predovšetkým ako človeka, venujúceho sa dobročinnosti.

Iniciátorom takejto reakcie by podľa nórskeho vzoru mali byť v prvom rade predstavitelia rímsko-katolíckej cirkvi na Slovensku, ktorú Marián Kuffa zásadne poškodil. Rovnako vehementne, ako slovenská katolícka cirkev kriticky analyzovala a komentovala výroky svojho odvolaného arcibiskupa Róberta Bezáka, mala by sa teraz jednoznačne dištancovať od názorov svojho kňaza.

V prvej línii by tiež mali stáť politickí predstavitelia KDH, predovšetkým jeho predseda a bývalý eurokomisár Ján Fígeľ, ktorý by mal verejnosti vysvetliť, že KDH ako politická strana Europarlamentu rovnako ako slovenská katolícka cirkev nepovažuje homosexuálov za vrahov, ani si neželá ich vyhynutie.

Aby reakcia odsúdenia extrémizmu bola vierohodná, musí ju iniciovať práve prostredie, z ktorého tento extrémizmus vychádza. Nasledovať by mali ostatné politické strany, ale tiež predstavitelia slovenskej spoločenskej a intelektuálnej elity, ktorí nesú priamu zodpovednosť za stav extrémizmu v krajine, keďže majú obyvateľstvu ponúkať víziu spoločnosti, kde dokážu spolunažívať ľudia s rôznymi názormi na svet.  

Slovensko nie je Nórsko, ale neexistuje nijaký dôvod na to, aby Slováci boli horší ako Nóri. Ani aby nórski moslimovia boli lepší ako slovenskí katolíci. Každý jeden môže mať vlastný názor na manželstvo či registrované partnerstvá, ale elementárnym zákonom akejkoľvek spoločenskej diskusie musí byť vzájomný rešpekt a o nič menej úcta k sebe samým, z ktorej tento rešpekt vychádza. Katolícky kňaz Marián Kuffa zlyhal v obidvoch. Je potrebné na to upozorniť nielen jeho, ale aj všetkých, ktorí ho podporujú, a tiež tých, ktorých by mohol inšpirovať.

Temno jeho výrokov sa nedá tu v Nórsku preložiť. Nie len preto, že by si všetci mysleli, že tento preklad originálu nemôže byť verný. Nóri vedia len niečo málo o Slovensku, mnohokrát netušia, kde na mape je.  Na základe takýchto vyjadrení by ho isto umiestnili niekde na hranicu medzi Sýriou a Irakom.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Boris Kollár mal v Bratislave vážnu dopravnú nehodu

Predseda parlamentu je pri vedomí, previezli ho do nemocnice.

Prvá západná krajina, ktorá sa pokúša plošne testovať, píšu o Slovensku v zahraničí

Netreba odhaliť každého pozitívneho, vysvetľuje odborník.


Už ste čítali?