Prečo sa ľudia majú lepšie v Nórsku ako na Slovensku? Skúste voliť ako Nóri.

Autor: Ján Zima | 28.2.2020 o 19:21 | Karma článku: 11,42 | Prečítané:  14328x

Keby ste sa to spýtali ktoréhokoľvek slovenského kandidujúceho populistu, povedal by vám, že „lebo majú ropu“. Ale nie je to tak. Bohatstvo krajiny sa neskrýva ani v zemi, ani pod morom. Je v ľuďoch. 

Je v ľuďoch a v ich schopnosti vážiť si seba, ostatných a spravovať vlastný štát.

Volebná účasť Nórov bola v posledných parlamentných voľbách v roku 2017  celých 78,2 %, rovnaká ako štyri roky predtým. Napriek tomu, že sa neriešili nijaké zásadné politické či ekonomické témy a napriek tomu, že na štátnom účte stálo usporených celých 1,9 milióna nórskych korún – alebo slovenských 190.000 € na každého občana (vrátane novorodencov).  Viac ako 1000 miliárd eur, patriacich 5,36 miliónu nórskych občanov - toto sú prostriedky, ktoré štát získal počas rokov ťažby ropy a plynu, a investoval ich do štátneho fondu, z ktorého hradí teraz a v budúcnosti náklady fungovania spoločnosti. Vláda - akákoľvek je - ľavicová či pravicová, môže z fondu minúť ročne maximálne tri percentá, a aby jeho hodnota neklesala, čerpá len z výnosov. Ani jedna nórska koruna nezmizla, lebo zo spoločného sa nekradne.  

Napriek blahobytu, zdravotníctvu zdarma, priemerným dôchodkom 2.500 € a mzdou 4.700 € pre pracujúcich každý mesiac do 67 roku života, sa bežný Nór zaujíma rovnako o komunálnu ako aj vysokú politiku. Nesústredí sa pritom na etické či náboženské témy registrovaných partnerstiev,  definície manželstva, potratov, netrápi ho západný liberalizmus v strete s východoeurópskym strachom z civilizačného vývoja. Toto všetko je už dávno – takmer pred 30 rokmi – vyriešené a uzavreté s konštatovaním, že nórska rodina má nepomerne viac detí a nepomerne menej rozvodov ako tá slovenská.

Zaujíma ho – alebo ju – klíma, v ktorej tieto deti budú vyrastať, rovnosť platov žien a mužov, ich šancí v kariére,  alebo ako politici využívajú verejné zdroje, čo plánujú, aké majú vízie o Nórsku o 10-20 rokov. Toto sú témy predvolebných debát, nie strach z medzinárodných sprisahaní a migrantov. Racionálne uvažovanie a argumentácia faktami – o to sa opiera normálne politické presvedčenie a návrhy spoločenského vývoja do budúcnosti.

Slovensko je zatiaľ  iná planéta. Kde ale bývajú presne takí istí ľudia ako sú Nóri. Majú tie isté radosti a starosti, len ich niekto neustále straší strašiakmi, ktoré buď nik nevidel, alebo o nich niekde počul. Na fejsbuku, od rozkričaných klamárov bez štipky svedomia.

Mnohí z nich chcú teraz váš hlas a s ním nielen moc, ale aj 10 € od štátu, aby nakoniec zinkasovali milióny. V minulých voľbách putovalo takmer 59 miliónov eur všetkým úspešným politickým stranám, niektorým iba s pár členmi  z rodiny, bez kontroly a normálneho straníckeho fungovania. Bez programu, len s nadávaním na skorumpovanú vládu, strašením Európskou úniou, Istanbulským dohovorom, ktorý nik nečítal, likvidáciou tradičnej rodiny či slovenského poľnohospodárstva, zradou národa a vlasti, vystatujúc sa posvätením boja proti vlastným spoluobčanom zmätenými predstaviteľmi  cirkvi.   

Je načase odraziť sa od dna. Vstať, pozrieť sa do zrkadla, začať si konečne vážiť seba a svoj hlas. A ísť voliť - ako Nóri.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Boris Kollár mal v Bratislave vážnu dopravnú nehodu

Predseda parlamentu je pri vedomí, previezli ho do nemocnice.

Prvá západná krajina, ktorá sa pokúša plošne testovať, píšu o Slovensku v zahraničí

Netreba odhaliť každého pozitívneho, vysvetľuje odborník.


Už ste čítali?